Magnetic Base and Suction Cup Base Set TELESIN for Insta360 GO 3
-53%
| Products ID: | 102254 |
|---|---|
| Availablity: | SOLDOUT! |
| EAN: | 6974944462047 |
Magnetic Base and Suction Cup Base Set TELESIN for Insta360 GO 3
Gain a unique perspective and capture a variety of interesting shots. This exceptional mounting kit includes a magnetic mount and a suction cup mount for the Insta360 GO 3 camera. With these, you can securely attach your device to a chosen surface and record one-of-a-kind video material! The accessories are straightforward to install and durable. They also stand out for their compatibility with other mounts (e.g., phone holder) available for purchase separately.
Reliable Suction Cup
The suction cup mount included in the kit allows you to attach the camera to surfaces like car windows. It's a perfect way to record your journey from an unusual perspective! The accessory provides necessary stability for your device and is also reusable - if it gets dirty, you can simply clean it and use it again after drying.
Strong Magnets
The magnetic mount included in the kit offers many exciting recording possibilities. With it, you can easily attach the camera to a railing, car, refrigerator, and more. The accessory is equipped with 6 strong neodymium magnets and has a load-bearing capacity of up to 300 grams. This ensures the safety of your equipment - no need to worry about it falling and getting damaged. Furthermore, the bottom part of the mount is lined with silicone, so you don't have to worry about scratching the surface to which you attach it.
In the box
- Suction Cup Mount
- Magnetic Mount
| Brand | TELESIN |
|---|---|
| Model | MAG-003 |
| Dimensions of Suction Cup Mount | 85 x 50 mm |
| Dimensions of Magnetic Mount | 66.6 x 22.8 mm |
| Weight of Suction Cup Mount | 100 g |
| Weight of Magnetic Mount | 90 g |
| Load-bearing Capacity of Suction Cup Mount | Up to 300 g |
| Load-bearing Capacity of Magnetic Mount | Up to 300 g |
| Material of Suction Cup Mount | PVC, PC |
| Material of Magnetic Mount | Aluminum alloy, nylon, glass fiber |
SMS & email notification
SMS notification before arrival
We want you to be happy with your purchase. If something isn't right, here's how returns work.
Return window
Most unused items can be returned within 30 days of delivery for a full refund or exchange. Items must be in original condition with original packaging.
Refund timeline
Once we receive and inspect your return, a refund is issued within 7–10 business days to the original payment method.
Conditions
- Item must be unused and in original condition
- Include your receipt or proof of purchase
- Perishable or custom-made items are non-returnable
- Return shipping is covered only for faulty or incorrect items
Ready to return?
Contact us and we'll guide you through the process.




























