Helmet Mount PULUZ for Action Cameras (Black)
-10%
| Products ID: | 106305 |
|---|---|
| Availablity: | SOLDOUT! |
| EAN: | 5906168432385 |
Helmet Mount PULUZ for Action Cameras (Black)
Capture your next motorcycle adventure from an unusual perspective. The PULUZ mount allows you to securely attach an action camera to your helmet and create plenty of great shots. It's also ideal for live streaming. Made of durable materials, it is very sturdy and has a load capacity of up to 5 kg.
More Recording Possibilities
Attach the action camera to your helmet and record breathtaking first-person perspective footage. You can also freely rotate the device 360° – thanks to the built-in ball joint of the accessory. This allows you to shoot both vertically and horizontally! The product is compatible with most helmet and action camera models.
Well-Thought-Out Design
The accessory is made of reinforced plastic, which translates into its impressive durability. Furthermore, silicone anti-slip pads provide greater stability for the mounted camera while also protecting the helmet from scratches. The mount is very easy to install and remove. Its additional advantage is its lightweight, compact design, allowing you to always have it at hand.
Included in the Set
- Helmet Mount
- Hex Key
| Manufacturer | PULUZ |
|---|---|
| Model | PU927B |
| Color | Black |
| Jaw Spacing | 1-3.5 cm |
| Load Capacity | Up to 5 kg |
| Material | Reinforced Plastic with Nylon Fiber, Silicone |
| Dimensions | 4 x 10 x 9.5 cm |
SMS & email notification
SMS notification before arrival
We want you to be happy with your purchase. If something isn't right, here's how returns work.
Return window
Most unused items can be returned within 30 days of delivery for a full refund or exchange. Items must be in original condition with original packaging.
Refund timeline
Once we receive and inspect your return, a refund is issued within 7–10 business days to the original payment method.
Conditions
- Item must be unused and in original condition
- Include your receipt or proof of purchase
- Perishable or custom-made items are non-returnable
- Return shipping is covered only for faulty or incorrect items
Ready to return?
Contact us and we'll guide you through the process.


























